Akredytacja dla kierunku Pielęgniarstwo

W wyniku przeprowadzonej w październiku wizytacji, przedstawicielek Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych, Uczelnia uzyskała akredytację na kierunku – Pielęgniarstwo studia pierwszego i drugiego stopnia profil praktyczny. Tym samym Uniwersytet Technologiczno–Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, spełnia wymagane kryteria oceny standardów kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo co stanowi podstawę do wnioskowania do Ministra Zdrowia o przyznanie Certyfikatów Akredytacyjnych na okres 3 lat.

Dzięki temu będziemy mogli przez kolejne lata prowadzić działalność dydaktyczną i naukową  przygotowując rzesze pielęgniarek oddanych w służbie drugiemu człowiekowi. Prowadzony przez Wydział  Nauk  Medycznych i Nauk o Zdrowiu w UTH Radom kierunek pielęgniarstwo stanowi odpowiedź na potrzeby zawodowego rynku pracy. W procesie tworzenia programu studiów w tym w określaniu celów kształcenia na kierunku pielęgniarstwo brali udział interesariusze wewnętrzni (studenci, nauczyciele akademiccy) i zewnętrzni (absolwenci, przedstawiciele podmiotów współpracujących z Uczelnią w zakresie kształcenia na kierunku Pielęgniarstwo).

W programach studiów pierwszego i drugiego stopnia dominują metody o charakterze praktycznym, zorientowane są na studenta, motywują go do aktywnego udziału w procesie nauczania i uczenia się, praktycznego działania, formułowania hipotez, analizowania danych oraz formułowania wniosków. Kształcenie realizowane jest w formie zajęć teoretycznych na bazie Uczelni (wykłady, seminaria, ćwiczenia) oraz w formie praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) na bazie podmiotów leczniczych współpracujących z Uczelnią. Zajęcia praktyczne odbywają się na bazie podmiotów leczniczych oraz placówek nauczania i wychowania, z którymi Uczelnia podpisała porozumienia o współpracy. Podstawową bazę dydaktyczną kształcenia praktycznego stanowią placówki na terenie Radomia i okolic.

Miejscem kształcenia praktycznego (zajęć praktycznych i praktyk zawodowych) są oddziały szpitalne: internistyczne, chirurgiczne, pediatryczne, neurologiczne, geriatryczne, intensywnej terapii, opieki długoterminowej, ginekologiczne, położnicze i noworodkowe, gabinety podstawowej opieki zdrowotnej (pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej), hospicjach oraz żłobkach.