dr hab. inż. Tomasz Wasilewski otrzymał tytuł profesora

Z radością informujemy, że grono profesorów naszej Uczelni powiększyło się.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda nadał dr. hab. inż. Tomaszowi Wasilewskiemu tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie: nauki o zarządzaniu i jakości.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym!

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim życiorysem i najważniejszymi osiągnięciami prof. dra hab. inż. Tomasza Wasilewskiego.

Profesor nauk społecznych, dyscyplina: nauki o zarządzaniu i jakości

Tomasz Wasilewski urodził się w 1975 roku. Ukończył Politechnikę Radomską (mgr inż. technologii chemicznej, 2000). W 2004 roku obronił doktorat na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej (dr nauk technicznych w zakresie inżynierii materiałowej), a w 2014 roku na Wydziale Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uzyskał stopień doktora habilitowanego (dr hab. nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa). W 2021 postanowieniem Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk społecznych. Profesor Wasilewski reprezentuje dyscyplinę nauki o zarządzaniu i jakości, znajdującą się w dziedzinie nauk społecznych.

Pracuje na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa Uniwersytetu Technologiczno-Huma­nistycznego w Radomiu, w Katedrze Chemii Przemysłowej. W latach 2016-2019 pełnił funkcję dziekana Wydziału, a w latach 2012-2016 prodziekana ds. naukowych. W latach 2013-2020 kierował Katedrą Chemii, a następnie Katedrą Towaroznawstwa i Nauk o Jakości. Utworzył i kieruje pracami Laboratorium Towaroznawstwa Kosmetyków i Produktów Chemii Gospodarczej.

Aktywnie angażuje się w działalność w organizacjach naukowych. Obecnie pełni funkcje v-ce prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Towaroznawczego oraz v-ce przewodniczącego Komisji Nauk Towaroznawczych – Nauk o Jakości Polskiej Akademii Nauk. W latach 2016-2021 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma Towaroznawcze Problemy Jakości. Zasiada w Radzie Naukowej czasopisma Chemia i Biznes – Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej. Jest Członkiem Sądu Konkursowego Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich – Forum Kosmetyki Beauty Vision. Jest także rzeczoznawcą Polskiego Towarzystwa Towaroznawczego w zakresie wyrobów kosmetycznych, toaletowych i detergentów.

Profesor Wasilewski prowadzi działalność naukową i dydaktyczną związaną z właściwościami fizykochemicznymi i użytkowymi surfaktantów, opracowywaniem i wytwarzaniem nowoczesnych form, optymali­zacją receptur oraz oceną jakości kosmetyków i produktów chemii gospodarczej. Jest autorem ponad 140 artykułów naukowych, z czego 52 zostało opublikowanych z najlepszych czasopismach na świecie, indeksowanych na tzw. liście filadelfijskiej. W swoim dorobku posiada m.in.  1 monografię naukową, 1 patent amerykański i 37 patentów polskich. Dotychczas kierował 4 projektami badawczymi, a w kilkunastu brał udział jako główny wykonawca. Rezultaty swoich prac prezentował w trakcie 39 wygłoszonych wystąpień na prestiżowych kongresach i sympozjach naukowych, w tym podczas wystąpień plenarnych podczas, m.in. IGWT Symposium Sustainability, Quality and Innovation w Rzymie czy International Conference on Surfactant & Detergent w Szanghaju. Aktualnie, index Hirscha prof. Wasilewskiego wynosi 14 (wg Scopus).

Od lat aktywnie współpracuje z przemysłem oraz innymi jednostkami naukowymi. Kierował szeregiem prac naukowo-badawczych, dotyczącymi opracowania innowacyjnych technologii i metod oceny kosmetyków lub produktów chemii gospodarczej, w ramach współpracy z firmami m.in. Onlybio.life SA w Bydgoszczy, Hub.tech SA (dawniej Boruta-Zachem S.A.), PCC Exol SA, Grupa INCO SA, Boruta-Zachem Biochemia SA, Global Cosmed SA, Mondo Minerals BV (Holandia), Elementis (USA), czy CosLab Laborat Controle Recherch Medical (Francja). W sferze naukowej współpracuje m.in. z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu, Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii w Warszawie, Research Institute of Daily Chemical Industry w Taiyuan w Chinach oraz Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Za swoje prace był wielokrotnie nagradzany. Był m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendystą Ministra Edukacji Narodowej. Ponadto, kilkukrotnie został nagrodzony medalami na targach i wystawach, poświęconych produktom kosmetycznym (m.in. Międzynarodowe Targi Poznańskie, Międzynarodowa Wystawa Wynalazków ARCA w Zagrzebiu, Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes” – Moskwa, Wystawie IENA w Norymberdze, Międzynarodowa Wystawa Wynalazków Inno-Wings w Lublinie).

Prywatnie – jest żonaty, ma dwóch synów. W wolnych chwilach interesuje się sportem.