Międzynarodowy konkurs filmowy „Dzień z życia uczniów z różnych krajów świata”.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu organizuje międzynarodowy konkurs filmowy. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, średnich (6 – 18 lat) w kraju i za granicą i polega na nakręceniu krótkiego filmu (maks. 4 min) w języku angielskim pt. „Dzień z życia uczniów z różnych krajów świata”.

Celem konkursu jest:

• wyłonienie najbardziej oryginalnego filmu przedstawiającego typowy dzień uczniów z różnych krajów świata,
  • zachęcenie młodzieży do aktywności twórczej,
  • zachęcenie młodzieży do wykorzystania urządzeń multimedialnych,
  • promocja młodych talentów.

Zgłoszenia przyjmowane będą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 01.06.2022 roku na adres: video.competition2022@gmail.com

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20.06.2022 roku.

Ocena zgłoszeń konkursowych będzie dokonywana w dwóch etapach:

w pierwszym etapie nastąpi wyłonienie 10 najlepszych filmów. W skład komisji w pierwszym etapie konkursu wchodzą: Magdalena Dygała (przewodnicząca), Anna Różycka, Katarzyna Gaczyńska, Jarosław Basaj, Michał Grosiak.
Biogramy i zdjęcia jurorów – etap 1 (jurorzy z Polski).

W drugim etapie konkursu komisja w składzie: Joanna Pawłowska, Jon Hird, John Hughes, Rob Howard – wyłoni 2 (z 10) zwycięskie prace wideo.
Biogramy jurorów – etap 2

W każdym etapie członkowie komisji powołanych przez Organizatora ocenią prace, przyznając według własnego uznania punkty: 10 punktów za tematykę, 10 punktów za kreatywność, 10 punktów za walor emocjonalny, 5 punktów za wykonanie techniczne. Suma: 35 punktów

Organizator przewiduje następujące nagrody:

I Nagroda: kupon o wartości nie mniejszej niż 150 euro, gra planszowa REGIPIO, książki oraz gadżety wydawnictw: Oxford University Press, Nowa Era, Macmillan, Express Publishing.

II Nagroda: gra planszowa REGIPIO, książki i gadżety wydawnictw: Oxford University Press, Nowa Era, Macmillan oraz Express Publishing.

Koordynator projektu: Magdalena Dygała m.dygala@uthrad.pl

Regulamin Konkursu Filmowego

Kazimierz Pulaski University of Technology and Humanities in Radom, Poland is running an international video competition. We would like to invite primary and secondary students (aged 6-18) to create a max. 4-minute video on the topic: ‘A day in the life of …(nationality)… students’.

The task is to record a short video to show the way of life of typical students in their hometown. Students can choose the whole day, starting from the morning till the evening or a typical school day.

The deadline for the video entries is on 1st June 2022.

The winners will be announced on 20th June 2022.

Students upload their videos onto a video-sharing site (YouTube or Vimeo, etc.) and send the links to video.competition2022@gmail.com

Entry assessment will be done in two stages:

In the first stage, 10 best films will be selected by the jury appointed by the Organiser. Composition of the jury in the 1st stage of the competition: Magdalena Dygała (chairman of the video contest), Anna Różycka, Katarzyna Gaczyńska, Jarosław Basaj, Michał Grosiak.
Biographies -Polish jury members

In the second stage of the competition, the Organizer will appoint a group of experts in the field of teaching, who will select 2 (out of 10 videos) winning video entries. Composition of the jury in the 2ndstage of the competition: Joanna Pawłowska, Jon Hird, John Hughes, Rob Howard.
Biographies -JURY

At each stage, members of the jury appointed by the Organiser will evaluate the video entries by awarding points at their own discretion: 10 points for topic, 10 points for creativity, 10 points for emotional value, 5 points for technical excellence. Sum: 35 points

Prizes

1st prize: a gift card with a value of not less than 150 euros, a board game REGIPIO, books and gadgets from the publishers: Oxford University Press, Nowa Era, Macmillan and Express Publishing.

2nd prize: a board game REGIPIO, books and gadgets from the publishers: Oxford University Press, Nowa Era, Macmillan and Express Publishing.

The international video competition is aimed at meeting the following goals:

• provide an opportunity for students from different countries to demonstrate their way of  life in an international video competition against their peers.
  • choosing the most original video which shows a typical day of students in their hometown.
  • encourage students to be creative.
  • to show students’ talents.
  • encourage students to use technologies.

Coordinator of the project: Magdalena Dygała m.dygala@uthrad.pl

Rules-and-regulations-of-the-Film-Competition-NEW-2022.