Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022

W dniu 7 października bieżącego roku odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Gościem honorowym uroczystości był Pan profesor Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, który podczas swojego wystąpienia odczytał list Premiera RP- Mateusza Morawieckiego. Podczas swojego wystąpienia Minister mówił: „Apeluję do wszystkich rektorów w całej Polsce: w Warszawie, w Krakowie, w innych miejscach w kraju – nie bójmy się, wracajmy do nauki stacjonarnej. Nauczanie zdalne nigdy nie zastąpi stacjonarnego i bezpośredniej relacji studentów z profesorami.” Podziękował jednocześnie Rektorowi – prof. Sławomirowi Bukowskiemu oraz wszystkim rektorom, którzy pomimo trwającej trudnej sytuacji pandemicznej podjęli trud realizacji kształcenia w rozpoczynającym się roku akademickim w formie stacjonarnej. Minister podkreślał, że potrzebujemy rozwagi, rozsądku i ostrożności, żebyśmy mogli zwalczyć pandemię koronawirusa, żebyśmy mogli bezpiecznie studiować, bezpiecznie wracać do normalności i tę normalność widzimy też tutaj, w Radomiu.

Prof. Przemysła Czarnek  na ręce Rektora prof. Sławomira Bukowskiego wręczył symboliczny czek na kwotę 6 mln zł. Pieniądze te mają być przeznaczone na zakup systemu dydaktycznego do wizualizacji i tworzenia ludzkich trójwymiarowych preparatów anatomicznych – sekcyjnych z własną wirtualną bazą bibliotek ludzkich preparatów anatomicznych – sekcyjnych tzw. wirtualne prosektorium na potrzeby Prosektorium Collegium Anatomicum Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu naszego Uniwersytetu.

Na uroczystość przybyli także przedstawiciele władz kościelnych, władz samorządowych, rektorzy zaprzyjaźnionych uczelni, przedstawiciele mediów oraz inni znamienici goście.

Tradycyjne przemówienie wygłosił JM Rektor prof. dr hab. Sławomir Bukowski. Podziękował w nim kierownictwu Uczelni oraz wszystkim pracownikom za pracę, zaangażowanie i oddanie sprawom Uczelni. Podkreślał: „Razem możemy więcej”. Mówił: „W perspektywie długiego trwania to my naukowcy, artyści, ludzie kultury zmieniamy świat, bo kształtujemy świadomość społeczeństw, tworzymy wartości kulturowe, przekazujemy wiedzę naukową i umiejętności, kształtujemy charaktery i postawy ludzi. Starajmy się, aby wiedza i idee przekazywane studentom były jednak tymi, które służą dobrej sprawie.” Rektor wyrazy podziękowania skierował także do Ministra – Pana prof. Przemysła Czarnka, Posłów, władz Miasta oraz zaprzyjaźnionych przedsiębiorców. Zwrócił się także do studentów: „To Wy jesteście priorytetem naszego działania. Dla Was podejmujemy trud rozwoju i unowocześniania tej Uczelni. Korzystajcie ze wszystkiego, co Wam oferujemy, w szczególności z programu Erasmus +.  85 zagranicznych uniwersytetów w Unii Europejskich stoi przed Wami otworem.” Kończąc swoje przemówienie Rektor  życzył wszystkim siły i wytrwałości w realizacji celów i przyjętych planów zarówno zawodowych, jak i osobistych oraz satysfakcji i radości z pracy w naszej Uczelni.

Zgodnie z tradycją akademicką w trakcie uroczystości ślubowanie złożyli przedstawiciele studentów pierwszego roku ze wszystkich Wydziałów oraz przedstawiciele studentów zagranicznych rozpoczynających naukę na naszej Uczelni.

Z rąk Rektora – prof. dr hab. Sławomira Bukowskiego dyplomy doktora habilitowanego odebrało pięć osób w tym dwóch pracowników naszej Uczelni:

• Pan dr hab. inż. Jerzy Wojciechowski z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki oraz
  • Pan dr hab. Michał Kurkowski z Wydziału Sztuki.

W trakcie uroczystości Minister Edukacji i Nauki wręczył odznaczenia państwowe.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został:

• Pan Mieczysław Kornaszewski z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki

Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został:

• Pan Jacek Kozyra z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

• Pan Tomasz PerzyńskiDziekan Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki,
  • Pani Aldona Kuśmińska-Fijałkowska z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki

Medalem Złotym za  Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:

• Pani Elżbieta SałataProrektor ds. dydaktycznych i studenckich,
  • Pan Andrzej Erd z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki,
  • Pan Krzysztof Dziewiecki emerytowany pracownik Wydziału Mechanicznego,
  • Pani Jadwiga Kida z Wydziału Prawa i Administracji

Medalem Srebrnym za  Długoletnią  Służbę odznaczeni zostali:

• Pan Krzysztof Kołodziejczyk z Wydziału Mechanicznego,
  • Pan Tadeusz Szumiata z Wydziału Mechanicznego

Medalem Brązowym za  Długoletnią  Służbę odznaczeni zostali:

• Pan Maciej Dobrowolski z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki,
  • Pani Ewa Ferensztajn-Galardos z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki,
  • Pan Łukasz Kopania z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki,
  • Pani Renata Krajewska z Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki,
  • Pan Tomasz Skrzek z Wydziału Mechanicznego,
  • Pani Monika Żuchowska-Grzywacz z Wydziału Prawa i Administracji.

Tradycyjnie, podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego, wręczone zostały bardzo ważne dla każdego nauczyciela Medale Komisji Edukacji Narodowej. Z rąk Ministra odebrało je sześciu pracowników naszej Uczelni.

Wykład inauguracyjny pt. „Przyjazna administracja – czy to możliwe?” wygłosiła Pani profesor Joanna Smarż – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji.

Całą uroczystość uświetniły występy Orkiestry Wojskowej w Radomiu pod przewodnictwem Pana kapitana Łukasz Kukulskiego oraz Chóru Akademickiego pod przewodnictwem Pani Agnieszki Kobierskiej.

Zgodnie z tradycją, inaugurację zakończyła uroczysta pieśń Gaudeamus w wykonaniu Chóru Akademickiego.