Kierunki medyczne na UTH Rad. tak ważne!

Dlaczego kształcenie na kierunkach medycznych na UTH Rad. jest tak ważne?

Dotychczasowy przebieg epidemii koronowirusa w Polsce dowiódł po raz kolejny, że brakuje nam kadr medycznych, brakuje lekarzy. Z podobnymi epidemiami musimy się liczyć w przyszłości. Środki finansowe przeznaczane na rozwój służby zdrowia powinny być efektywnie wykorzystywane i obejmować nakłady na kształcenie w zawodach medycznych, w tym lekarzy. Stąd ważny jest rozwój kierunków lekarskich.

Jedną z inicjatyw zmierzających w tym kierunku było i jest utworzenie oraz rozwój kierunku lekarskiego na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Za kontynuowaniem i rozwijaniem kształcenia w Radomiu przemawia szereg przesłanek, które wpisują się w realizowany obecnie paradygmat rozwoju społecznego i regionalnego, w którym znaczącą rolę odgrywać mają nie tylko ośrodki metropolitalne.

Dlaczego kształcenie na kierunkach medycznych na UTH Radom jest tak ważne?

1. Społeczność radomska od dawna podnosiła postulat, aby w tym średniej wielkości mieście kształcić młodzież na kierunku lekarskim umożliwiając, w szczególności, uboższej części młodzieży radomskiej możliwość studiowania medycyny.
  2. UTH w Radomiu, jak każdy uniwersytet, pełni funkcję miastotwórczą i przyczynia się do rozwoju zarówno miasta, jak i podregionu radomskiego. Istnieje zapotrzebowanie społeczne na kształcenie lekarzy w podregionie radomskim oraz wielu kandydatów na studia medyczne, dla których studiowanie w innych ośrodkach, a szczególnie wielkich metropoliach jest ze względów finansowych niemożliwe.
  3. Kolejne rekrutacje na studia na kierunku lekarskim wskazują na bardzo duże zainteresowanie tymi studiami wśród młodzieży z podregionu radomskiego, jak również innych regionów kraju.
  4. W Radomiu funkcjonują dwa duże szpitale jeden miejski, drugi wojewódzki oraz liczne przychodnie zdrowia, z czego również wynika duże zapotrzebowanie na lekarzy. Radom stanowi duży rynek usług medycznych.
  5. W ramach kierunku lekarskiego tworzone jest centrum diagnostyki, które będzie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki medycznej, co z jednej strony umożliwia prowadzenie w UTH Radom dydaktyki i badań naukowych na najwyższym poziomie, a z drugiej strony w sposób zdecydowany wsparcie regionu w zakresie usług medycznych.
  6. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu posiada dobrą infrastrukturę, która po niezbędnych przekształceniach i dodatkowych inwestycjach może z powodzeniem służyć rozwojowi kierunku lekarskiego.
  7. Uniwersytet posiada bardzo dobrą bazę socjalną dla studentów oraz nauczycieli akademickich (akademiki, hotel dla nauczycieli akademickich).
  8. Budujemy współpracę naukową i dydaktyczną dla kierunku lekarskiego w oparciu o współpracę do tej pory rozwijaną. Uniwersytet posiada rozwiniętą sieć współpracy z zagranicą (zawarte zostały umowy w ramach programu Erasmus + z Uczelniami zagranicznymi w krajach Unii Europejskiej, które również posiadają kierunki medyczne, tj. Czechy, Grecja, Portugalia, Słowacja, Turcja, Włochy; istnieje możliwość rozszerzenia współpracy na inne ośrodki zagraniczne. To dopiero początek, gdyż poniesione zostały już znaczne nakłady inwestycyjne w naszym Uniwersytecie w celu stworzenia właściwej i wymaganej bazy materialnej dla rozwoju i te inwestycje kontynuujemy.
  9. I bardzo ważne: istnieje wola i samozaparcie władz obecnych oraz przyszłych Uniwersytetu, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami społeczność Radomia i polskie społeczeństwo: chcemy służyć, a służyć społeczeństwu będziemy, jeśli sprostamy wyzwaniu, które sprowadza się do tego, aby zwiększyć liczbę lekarzy kształconych w Polsce i pracujących w Polsce, spełniających misję, jaką jest ratowanie zdrowia i życia ludzi w warunkach względnie normalnych i w warunkach epidemii.

Nowoczesne technologie w służbie nauki! – zapraszamy do obejrzenia zdjęć – do POBRANIA