Naukowy sukces doktoranta Wydziału Mechanicznego UTH

Mgr inż. Michał Solecki – doktorant z Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu oraz pracownik firmy RADWAG, produkującej wysokiej klasy wagi elektroniczne, odniósł naukowy sukces, który będzie miał bezpośrednie przełożenie na wartość rynkową. Dokonał przełomu w światowej metrologii masy, przenosząc ją na niezwykle precyzyjny i dokładny poziom NANO. Skonstruował automatyczny komparator międzynarodowych wzorców masy (NANO.AK-4/500) o rozdzielczości 10 nanogramów, wykorzystujący układy elektromagnetyczne stosowane także przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Dzięki temu innowacyjnemu urządzeniu będzie możliwie zwiększenie precyzji współczesnych mikrowag, wykorzystywanych m.in. w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, jubilerskim, w badaniach nad zapobieganiem korozji metali. Webinar poświęcony temu osiągnieciu był oglądany przez przedstawicieli 30 narodowych instytutów metrologicznych z całego świata.

Mgr inż. Michał Solecki wykonuje doktorat pod kierunkiem dr hab. Tadeusza Szumiaty, prof. UTH Rad. Osiągnięcie naukowe było możliwe dzięki ścisłej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym a firmą RADWAG.