Wizytacja Państwowej Komisji Akredytacyjnej na Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu

W dniach 9-10 kwietnia br. odbyła się wizytacja Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku lekarskim Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu. Spotkania i wizytacje odbywały się on-line, za pomocą Platformy Microsoft Teams oraz z wykorzystaniem innych narzędzi (m.in. kamer), niezbędnych do prawidłowego przebiegu wizytacji, które zapewnił Ośrodek  Informatyki i Promocji. Celem przedmiotowej wizytacji było uzyskanie akredytacji dla kierunku lekarskiego.

Na wstępie Zespół Oceniający PKA z wykorzystaniem teleinformatycznych łączy odbył spotkanie z Władzami Uczelni oraz Władzami Wydziału. Jego celem było  przedstawienie szczegółowego harmonogramu wizytacji oraz zapoznanie się Członków Zespołu Oceniającego z najistotniejszymi aspektami dotyczącymi roli, jaką przypisują Władze Uczelni ocenianemu kierunkowi w realizacji strategii zarówno Uczelni, jak i regionu. W trakcie spotkania przedstawiono nowe oblicze Uczelni i Wydziału, prezentując zrealizowane już oraz  perspektywiczne plany, podkreślono determinację, trud oraz ogromne zaangażowanie włożone w utrzymanie kierunku lekarskiego. Zaprezentowano między innymi pozyskaną w ostatnim czasie wykwalifikowaną kadrę naukową prowadzącą zajęcia na kierunku lekarskim, wyposażenie i sprzęt Pracowni Diagnostyki Obrazowej, utworzone 12 Oddziałów Klinicznych oraz końcowy etap budowy Collegium Anatomicum.

Następnie odbyło się spotkanie z zespołem przygotowującym raport samooceny, obejmujący merytoryczną ocenę programową kierunku lekarskiego, na którą składają się wyniki odbytych hospitacji zarówno zajęć dydaktycznych na Wydziale, jak i ćwiczeń klinicznych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zespół Oceniający z wykorzystaniem technik przekazu on-line spotkał się także ze studentami kierunku lekarskiego oraz Samorządem Studenckim.

W dalszej części wizytacji Zespół Oceniający połączył się z przedstawicielami nauczycieli akademickich prowadzącymi zajęcia na kierunku lekarskim, gronem osób realizujących  badania naukowe oraz z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, które ściśle współpracuje w konstruowaniu, realizacji i doskonaleniu programu studiów na kierunku lekarskim Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. W ramach wizytacji Zespół Oceniający odbył również spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za doskonalenie i funkcjonowanie wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia oraz za publiczny dostęp do informacji o programie studiów, warunkach jego realizacji oraz osiąganych rezultatach. Niezwykle ważna była także wizytacja bazy dydaktycznej uczelnianej i pozauczelnianej, wykorzystywanej do realizacji zajęć na kierunku lekarskim. W tym celu pokazano laboratoria, sale dydaktyczne Wydziału, Pracownię Diagnostyki Obrazowej, budowę Collegium Anatomicum (jego końcowy etap) oraz laboratoria i inne pomieszczenia Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, w których studenci kierunku lekarskiego odbywają ćwiczenia kliniczne, praktyki zawodowe czy też udzielają się w ramach wolontariatu. Ponadto kontroli poddane zostały zasoby biblioteczne oraz dostępność do medycznych baz danych. W końcowym etapie wizytacji Zespół Oceniający spotkał się ponownie z Władzami Uczelni i Wydziału w celu podsumowania wizytacji oraz przedstawieniu przebiegu dalszych etapów postępowania oceniającego.

Podsumowując, był to bardzo szczegółowy model kontroli przebiegający w merytorycznej, rzeczowej i dobrej atmosferze, podczas której zaprezentowano nowe oblicze Wydziału oraz zmiany, które nastąpiły od ostatniej wizytacji, a które m.in. dotyczyły rozbudowania infrastruktury naukowo-badawczej oraz podjętych działań mających na celu udoskonalenie całego procesu kształcenia na kierunku lekarskim. Mamy nadzieję, że włożony w ostatnim roku trud i ogromne zaangażowanie Władz Uczelni, Władz i pracowników Wydziału będą podstawą  do otrzymania pozytywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego
im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu
prof. dr hab. Sławomir Bukowski

Dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu
dr hab. Leszek Markuszewski, prof. UTH Rad.