Otwarcie Collegium Anatomicum UTH Radom

W dniu 22 listopada bieżącego roku odbyło się uroczyste otwarcie Collegium Anatomicum przy Wydziale Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

W wydarzeniu uczestniczyło liczne grono zaproszonych gości, wśród nich: Sławomir Adamiec – Dyrektor Generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki, poseł Marek Suski – Przewodniczący Rady Patronackiej UTH Radom, europoseł Adam Bielan, Radosław Witkowski – Prezydent Radomia wraz ze swoimi zastępcami Jerzym Zawodnikiem i Katarzyną Kalinowską czy też Waldemar Trelka – Starosta Radomski.

Obiekt powstał przy istniejącym budynku Wydziału Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa. Znajdują się w nim między innymi: sala wykładowa na 40 osób, sala lekcyjna, sala preparatyki fotografii trójwymiarowej, a także zaplecze magazynowe dla preparatów i odpadów.

W Collegium Anatomicum odbywać się będą zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci kierunku lekarskiego będą poszerzać swoją wiedzę, a także będą nabywać niezbędne umiejętności praktyczne. Znajdujące się na terenie Collegium Anatomicum prosektorium ma dać ogromne możliwości nowoczesnej nauki anatomii prawidłowej, czynnościowej czy topograficznej. Prosektorium posiada nowocześnie wyposażone sale sekcyjne i preparatyki z urządzeniami technologicznymi, które dają możliwość wysyłania obrazów w wysokiej rozdzielczości, w tym też trójwymiarowych do sal dydaktycznych. Część laboratoryjna zawiera z kolei zaplecze do przechowywania zwłok i odpadów medycznych. Prosektorium wyposażone jest ponadto w chłodnię i mroźnię, które dają możliwość szkolenia medyków na ludzkich preparatach mrożonych, w tym przeprowadzania podyplomowych kursów chirurgicznych.

Pan Rektor, w swoim krótkim wystąpieniu, złożył na ręce Pana Sławomira Adamca – Dyrektora Generalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki gorące podziękowania dla Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka  za wsparcie tej inwestycji. Podziękował również posłowi Markowi Suskiemu oraz europosłowi Adamowi Bielanowi za zaangażowanie w sprawy i rozwój Uniwersytetu, a w szczególności kierunku lekarskiego, którego prowadzenie od samego początku łączyło się dla Uczelni z koniecznością podejmowania trudnych decyzji i mierzenia  się z dużymi problemami.

Rektor podkreślił także, że otwierany obiekt – jeden z najnowocześniejszych, o ile nie najnowocześniejszy w Polsce – pozwoli studentom kierunku lekarskiego Uniwersytetu na pełny proces kształcenia w niezwykle trudnej, ale jakże ważnej sztuce lekarskiej. Mówił: Mam nadzieję, że będzie to początek dobrej passy kształcenia na kierunku lekarskim w naszej Uczelni. Mam także świadomość jak wiele jeszcze przed nami. Jak dużo działań będziemy musieli podjąć, by choć w części dorównać uczelniom medycznym z bogatą historią i doświadczeniem w kształceniu kolejnych pokoleń kadr medycznych w naszym kraju. Wiemy, że przed nami trudna droga, wypełniona jeszcze wieloma problemami i nieprzewidzianymi sytuacjami, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Wierzę, że podołamy, że nasza determinacja w tym zakresie i przekonanie o słuszności działań, przy tak koniecznym nam  wsparciu, także finansowym, Ministerstwa Edukacji i Nauki doprowadzą nas do sukcesu.”

Podczas wydarzenia głos zabrali również zaproszeni goście. O trudnych początkach kierunku lekarskiego powiedział poseł Marek Suski. Z kolei europoseł Adam Bielan mówił o wadze tej inwestycji zarówno dla Uniwersytetu, jak i samego Radomia. Prezydent Radosław Witkowski zapewniał o chęci współpracy miasta z Uczelnią.

Poświęcenia nowego obiektu dydaktycznego Uczelni dokonał ksiądz biskup senior Diecezji Radomskiej – dr Henryk Tomasik.