Pamięć – tożsamość – dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę poświęconą patronowi naszego Uniwersytetu – Kazimierzowi Pułaskiemu.

Był, jak wiemy, bohaterem dwu narodów, polskim patriotą i obywatelem świata, wybitnym wodzem konfederacji barskiej i amerykańskiej wojny o niepodległość, dla którego idee wolności, demokracji, praw człowieka miały uniwersalny charakter. Dla upamiętnienia 240 rocznicy jego śmierci Muzeum w Warce przygotowało niezwykle ciekawą, bogatą materiałowo, interaktywną ekspozycję Pamięć – tożsamość – dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA, która dowodzi, jak silnie obecna, wpisana w pejzaż wielu miejsc obu krajów jest pamięć o tym niezwykłym człowieku. Jest patronem miast i miasteczek, okręgów administracyjnych, szkół, mostów czy autototrad. Na pomnikach upozowany jest na rycerza, kawalerzystę, męża stanu, a także na popkulturową gwiazdę (Elvisa Presleya), jak w przypadku popiersia z Little Rock. To wszystko będziemy mogli zobaczyć na wystawie.

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w środę 11 marca 2020 o godz. 12.30 i który otworzy Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik. Miejsce: gmach Biblioteki Głównej UTH, ul. Bolesława Chrobrego 33, hol pierwszego piętra.

Wystawa będzie eksponowana od 11 marca 2020 do 30 czerwca 2020 r

.