Spotkanie z dr Nikodemem Popławskim

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza na spotkanie z dr Nikodemem Popławskim, radomianinem, astrofizykiem i kosmologiem, które będzie poświęcone relacjom miedzy nauką a sztuką. Motywem przewodnim spotkania jest pojęcie nieskończoności. Spróbujemy pokazać, jak podchodzi do tego fenomenu nauka, a jak jest on wyrażany w sztuce.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 16 stycznia, o godzinie 18.00, w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia,
przy ulicy Mikołaja Kopernika 1 w Radomiu.
Wstęp – 1 zł.
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60,
a także na stronie internetowej www. mcswelektrownia.pl

Nikodem Popławski urodził się w Toruniu jako syn artystów plastyków Bożenny i Janusza Popławskich. Ukończył klasę o profilu matematyczno-fizycznym w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Został laureatem 10 olimpiad przedmiotowych – z fizyki, chemii, astronomii i wiedzy technicznej, do których przygotowywał się pod kierunkiem Stanisława Banaszkiewicza i Marka Golki. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Po maturze w 1993 rozpoczął studia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a rok później przeniósł się na Uniwersytet Warszawski.

Ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1999 obronił pracę magisterską z fizyki grawitacyjnej pod tytułem Interferometr Michelsona w czasoprzestrzeni płaskiej fali grawitacyjnej. W 2004 uzyskał tytuł doktora na Wydziale Fizyki w Indiana University w Bloomington (Indiana, USA), gdzie następnie był zatrudniony do 2013. Obecnie jest pracownikiem naukowym na University of New Haven.