Ukazał się numer specjalny „Kuriera Uniwersyteckiego”

Serdecznie zapraszam do lektury numeru specjalnego „Kuriera Uniwersyteckiego”.

W 2021 roku przypada 40. rocznica strajku w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Dodajmy, najdłuższego strajku w historii PRL-u. Trwał 49 dni! I właśnie  wydarzeniom sprzed 40 lat poświęcony jest numer specjalny „Kuriera Uniwersyteckiego”. Zawiera on wspomnienia i refleksje uczestników tamtych wydarzeń wzbogacony o archiwalne, często unikatowe zdjęcia i materiały.

„Kurier” jest jednym z wielu elementów uroczystości związanych z rocznicą strajku, które odbędą się 9. grudnia 2021 roku na naszym Uniwersytecie.

W 2006 roku ukazał się numer specjalny „Z Życia Politechniki Radomskiej” w 25. rocznicę tamtych wydarzeń. Większość materiału zamieszczonego w obecnej edycji czasopisma jest przedrukiem tekstów sprzed 15 lat. Są one nadal aktualne i w pełni zasługują na ponowną edycję. Są też nowe artykuły oddające ducha tamtych lat a także refleksje z nimi związane.

Jak ogromna była determinacja strajkujących, którzy na szali postawili swoją przyszłość, przyszłość swoich rodzin! Towarzyszyły im lęk i obawa a jednak wytrwali i dopiero wprowadzenie stanu wojennego przerwało ten heroiczny protest.

Czasopismo dostępne jest też w wersji on-line na stronie wydawnictwa.

Wojciech Bielawski
redaktor naczelny