Uniwersytet gotowy do pomocy w walce z pandemią

Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu wspiera medyków z naszego regionu w walce z koronawirusem.

Decyzją JM Rektora prof. dr hab. inż. Zbigniewa Łukasika, Wydział Transportu, Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydział Mechaniczny UTH Rad. dołączyły do akcji „Widzialna ręka – Radom”.

W odpowiedzi na apel środowisk medycznych o pomoc Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu wyszedł
z inicjatywą, by wykorzystać potencjał naukowy i technologiczny uczelni do produkcji bardzo potrzebnych przyłbic, które chronią personel medyczny zaangażowany w bezpośrednią walkę z wirusem, narażony na bliski kontakt z chorobą.

Dysponujemy dwoma laboratoriami wyposażonymi w drukarki 3D, które mogą produkować ramki do przyłbic. Wykorzystywany do tego materiał – filamnet uczelnia zakupuje z własnych środków. W procesie produkcyjnym uczestniczą nasi uczeni inżynierowie Wydziału Transportu, Elektrotechniki i Informatyki oraz  Wydziału Mechanicznego, którzy czuwają nad procesem druku, choć również korzystamy z wolontariatu studentów i doktorantów, którzy nadają przyłbicom ostateczny kształt, łącząc ramki z osłonami z pleksy. Jesteśmy w stanie wyprodukować ok. 35 przyłbic dziennie. Odbiorcami będą oba radomskie szpitale. Jest to nasza działalność non profit, koszty produkcji bierzemy na siebie.

To nie jedyna forma wsparcia prowadzona przez Uniwersytet.

Odpowiadając pozytywnie na apel Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina Nasza Uczelnia udostępniła jeden z akademików w przypadku koniecznej kwarantanny. W gotowości są również studenci ostatnich lat pielęgniarstwa, fizjoterapii oraz kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.

Uważamy, że w czasie największego wyzwania historycznego, przed jakim stanęło nasze pokolenie, nikt nie może być obojętny. My, ludzie uczelni, służymy swoją wiedzą i naukowymi umiejętnościami.