V edycja Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

W dniu 16 lutego 2021 roku Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. dr hab. Sławomir Bukowski wziął udział w gali finałowej V edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Do tej pory uroczystość odbywała się w Warszawie. Tegoroczne spotkanie zaplanowano jednak w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, ponieważ to właśnie społeczność radomska wykazała się wyjątkową aktywnością w niesieniu pomocy innym. Do nagrody nominowane zostały aż trzy podmioty z naszego miasta. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Celem Nagrody przyznawanej przez prezydenta jest wyróżnienie podmiotów i osób, za ich działalność dla drugiego człowieka. Jak zaznaczył prezydent, z powodu epidemii nagrody V edycji mają  wyjątkowy wymiar, bo pomaganie innym w obecnych czasach jest szczególnie trudne, czasem niebezpieczne.

W kategorii Dzieło – przedsięwzięcie, projekt statuetkę otrzymała Akcja „Widzialna Ręka” z Radomia. Jest to nieformalna grupa, założona na portalu społecznościowym Facebook, której członkowie bezinteresownie wspierają potrzebujących z Radomia i regionu.

W kategorii Człowiek – Lider statuetkę otrzymał Jakub Wachnicki z Radomia – ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz Sił Zbrojnych RP. Swoją aktywnością promuje obywatelską postawę, ratownictwo medyczne, pierwszą pomoc oraz zdrowy styl życia.

W kategorii Instytucja – Organizacja statuetkę otrzymała Fundacja HUMANITES z Warszawy. Jest to organizacja, której liderzy dostrzegają szerszy kontekst współczesnych relacji rodzinnych. Najbardziej znani są z akcji „2 godziny dla rodziny”, skierowanej do pracodawców, instytucji i organizacji oraz ich pracowników w celu upowszechnienia w Polsce Międzynarodowego Dnia Rodziny.

Nagrodę specjalną im. Piotra Pawłowskiego otrzymał zmarły w ubiegłym roku Bartłomiej Skrzyński – polski dziennikarz i działacz społeczny, aktywista na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!