Wizyta delegacji Ministerstwa Edukacji i Nauki w UTH

Radom 15.12.2020

Mieliśmy przyjemność gościć w Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. K. Pułaskiego w  Radomiu w dniu 14 grudnia 2020 delegację Ministerstwa Edukacji i Nauki, na czele której stał sam pan Minister – dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL. Wśród gości mogliśmy także powitać sprawdzonego przyjaciela naszego Uniwersytetu – posła Marka Suskiego oraz Dyrektora Generalnego Ministerstwa pana Sławomira Adamca. Ze strony Uczelni delegację przyjmował Jego Magnificencja Rektor – prof. dr hab. Sławomir Bukowski, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich – dr hab. Elżbieta Sałata, prof. UTH Rad. oraz dziekan Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu – dr hab. Leszek Markuszewski, prof. UTH Rad.

Spotkanie miało roboczy i rzeczowy charakter, omawiano sprawy bieżącego funkcjonowania Uniwersytetu, w tym przede wszystkim Wydziału Nauk Medycznych; przebiegało wszakże również w bardzo dobrej atmosferze wzajemnego zrozumienia i życzliwości. Pan Minister podkreślił, że przykłada ogromną wagę do kształcenia studentów na kierunkach medycznych; doświadczenie pandemii covid-19 uzmysłowiło nam bowiem, jak ważną rolę w życiu społeczeństwa pełni dobrze przygotowana i dobrze opłacana służba zdrowia. Uniwersytet w Radomiu pełni w tym wymiarze własną misję edukacyjną, o którą trzeba się zatroszczyć i którą należy wspierać. Stąd płynie decyzja Pana Ministra o przekazaniu 11,5 mln złotych, z których będziemy mogli sfinansować nasze plany inwestycyjne w zakresie kształcenia medycznego – ukończyć budowę Collegium Anatomicum i utworzyć Centrum Symulacji Medycznych. Otrzymana dodatkowa subwencja ministerialna jest dla nas ogromnym wsparciem, które pozwoli zrównoważyć uniwersytecki budżet. Jesteśmy za to wdzięczni Panu Ministrowi.

Obie strony wymieniły też uwagi na temat planowanych przez Ministerstwo regulacji w funkcjonowaniu szkolnictwa wyższego w Polsce. Byliśmy zgodni co do konieczności wzmocnienia rangi tytułów i stopni naukowych, przyjęcia sprawiedliwych i wymiernych regulacji przy planowanym procesie ewaluacji jednostek naukowych, doprecyzowania systemu finansowania badań i edukacji.

Obie strony zapowiedziały ciąg dalszy spotkań podobnego typu.

prof. dr hab. Sławomir Bukowski

Rektor UTH w Radomiu