Z radością informujemy, że grono profesorów naszej Uczelni powiększyło się.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda nadał dr. hab. Dariuszowi Trześniowskiemu tytuł profesora nauk humanistycznych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym!
Zachęcamy do zapoznania się z krótkim życiorysem i najważniejszymi osiągnięciami prof. dra hab. Dariusza Trześniowskiego.
prof. dr hab. Dariusz Trześniowski
Profesor nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo
Urodził się w 1961 roku. Ukończył w 1985 roku filologię polską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (temat pracy magisterskiej: „Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego. Zarys monograficzny, promotor: dr hab. Marek Kwapiszewski, prof. UMCS), doktoryzował się tam w 1993 roku (na podstawie rozprawy Młodopolskie widowisko teatralne. Przykład Jerzego Żuławskiego, promotor: prof. dr hab. Eugenia Łoch), habilitował również w UMCS w 2006 (na podstawie dorobku i książki W stronę człowieka. „Biblia” w literaturze polskiej, Lublin 2005). Podstawą do uzyskania profesury tytularnej była książka: Jerzy Żuławski Retoryka nowoczesności, Radom 2019, a także obszerny dorobek naukowy. 28 września 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rady Doskonałości Naukowej, przyznał Dariuszowi Trześniowskiemu tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo.
Z UMCS był związany zawodowo od 1984 do 2009 roku. Pełnił tam, po uzyskaniu samodzielności naukowej, funkcję kierownika Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski oraz kierownika Studiów Doktoranckich w Instytucie Filologii Polskiej. Pracował także w Université de Lorraine w Nancy (wówczas: Université de Nancy 2) we Francji, w Szkole Polskiej w Nancy, Kolegium Nauczycielskim w Radomiu, Kolegiach UMCS w Radomiu i Biłgoraju. Z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu jest związany od 2009 roku. Pełni tu funkcję dziekana Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego, kierownika Katedry Kultury Polskiej i Mediów oraz Rzecznika Prasowego Uniwersytetu. Dwukrotnie był nagradzany za działalność organizacyjną.
Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach literatury i krytyki literackiej XIX i XX wieku, funkcjonowania tradycji literackiej i kulturowej, relacji religia a literatura; obejmują także komparatystykę, badania kulturowe, w tym studia genderowe i postkolonialne, genologię dziennikarską. Jest autorem książek: W stronę człowieka. „Biblia” w literaturze polskiej 1863-1918 (2005); Jerzy Żuławski: retoryka nowoczesności (2019); Czytanie pozytywistów (2020); redagował lub współredagował monografie: Modernistyczny wizerunek człowieka (2001); Studia postkolonialne nad literaturą i kulturą polską (2010), Zasługi Jerzego Żuławskiego i jego rodu dla literatury i kultury polskiej XX wieku (2011); Leśmian nowoczesny i ponowoczesny Radom (2012); Stanisław Brzozowski. Powroty (2013); Język na rozdrożu (2020). Jest autorem licznych artykułów publikowanych w wiodących dla dyscypliny czasopismach: „Pamiętnik Literacki”, „Wiek XIX”, „Wielogłos”, „Przegląd Humanistyczny”, „Etnolingwistyka”, „Ethos” oraz w licznych tomach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Radomskie Studia Filologiczne”. W sumie jest autorem ok. 100 pozycji naukowych, książek, artykułów, recenzji. Brał i bierze udział w realizacji szeregu grantów badawczych, jako kierownik i wykonawca (KBN, NCN, NPRH, NCBiR). Jest rzeczoznawcą w programie stypendiów dla wybitnych naukowców w Ministerstwie Edukacji i Nauko. Jest promotorem trzech rozpraw doktorskich oraz recenzentem w kilkunastu przewodach doktorskich i habilitacyjnych. Wykładał w ośrodkach zagranicznych we Francji, Szwajcarii, Chorwacji, na Słowacji.
W 2001 otrzymał Srebrny Krzyż zasługi, w 2012 Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Wspólnie z Dariuszem Chemperkiem i Adamem Kalbarczykiem opracował podręczniki do języka polskiego dla liceów i techników: Zrozumieć tekst – zrozumieć człowieka (2007-2018) oraz Oblicza epok (od 2019).
Prywatne pasje to muzyka (klasyczna i rockowa), malarstwo i sztuka, podróże, sport (narty, rower, judo).